Znova otvorili prípad Päivi Räsänen

Právny boj fínskych poslancov za biblický tweet o homosexualite pokračuje, keďže odvolací súd v Helsinkách znovu otvoril prípad prejavov kresťanských hodnôt fínskej poslankyne Päivi Räsänen.

Prípad voči fínskej političke za citovanie biblie bol znovu otvorený. Päivi Räsänen, bývalá ministerka vnútra, bola obvinená z nenávistných prejavov po tom, čo zdieľala svoje kresťanské presvedčenie o manželstve a sexualite. Okresný súd v Helsinkách ju v marci tohto roku oslobodil. Helsinský odvolací súd teraz rozhodol o opätovnom otvorení prípadu, po tom, čo sa fínsky prokurátor proti verdiktu odvolal.

Räsänenová vyjadrila sklamanie z rozhodnutia prokurátora odvolať sa proti verdiktu. „Dúfala som, že prokurátori sa s týmto rozsudkom uspokoja,“ povedala predtým. „Som pripravená brániť slobodu prejavu a náboženstva na všetkých potrebných súdoch, aj na Európskom súde pre ľudské práva.“ Räsänenovú v jej prípade podporuje Alliance Defending Freedom International (ADF).

Výkonný riaditeľ ADF Paul Coleman kritizoval zaobchádzanie fínskeho štátu s Räsänenovou.

„Trvanie štátu na pokračovaní tohto stíhania napriek takému jasnému a jednomyseľnému rozhodnutiu Okresného súdu v Helsinkách je alarmujúce,“

povedal.

„Roky vláčiť ľudí po súdoch, vystavovať ich hodinovým policajným výsluchom a plytvať peniazmi daňových poplatníkov s cieľom spochybňovať ich hlboko zakorenené presvedčenie nemá v demokratickej spoločnosti miesto.“

Ako to tak často v súdnych procesoch s „nenávistnými prejavmi“ býva, tento proces sa stal súčasťou trestu.“

Zdroj: christiantoday.com
Foto: Matti Korhonen/ evangelicalfocus.com