Obvinenia voči fínskej političke za citovanie Biblie boli súdom zamietnuté

Pred nejakým časom sme vás informovali o podaní žaloby na fínsku kresťanskú političku Päivi Räsänensovú, ktorá kritizovala cirkev za podporu helsinského Pridu.

Okresný súd teraz rozhodol, že mu neprislúcha vykladať biblické pojmy a potvrdil právo na slobodu prejavu zamietnutím všetkých obvinení proti fínskej poslankyni Päivi Räsänenovej a biskupovi Juhanovi Pohjolovi.

„Som veľmi vďačná, že súd uznal ohrozenie slobody prejavu a rozhodol v náš prospech. Po oslobodení mám pocit, že z mojich pliec spadla ťarcha. Aj keď som vďačná za to, že som mala príležitosť postaviť sa za slobodu prejavu, dúfam, že toto rozhodnutie pomôže zabrániť tomu, aby ostatní museli prejsť rovnakou skúškou,“  povedala Räsänenová po verdikte.

Päivi Räsänenová čelila obžalobe za údajné podnecovanie nenávisti proti homosexuálom. Dopustila sa ho údajne tweetom, v ktorom s použitím citátu z Nového zákona spochybňovala podporu helsinského Pridu zo strany fínskej evanjelickej cirkvi, taktiež výrokmi v televíznej talk show a brožúrkou o manželstve.

Na Twitteri zverejnila správu, v ktorej kladie otázku, ako ide dohromady cirkevná podpora pre homosexuálny pochod hrdosti s biblickým učením, ktoré praktizovanie pohlavného styku medzi osobami toho istého pohlavia považuje za hriech a hanbu. V správe zverejnila aj obrázok príslušného biblického  textu z Listu apoštola Pavla Rímskym 1, 24 – 27.

Räsänenovej vyhlásenia, ktoré vyjadrovali nesúhlas s homosexuálnymi manželstvami, podľa prokurátora „pravdepodobne spôsobili neznášanlivosť, pohŕdanie a nenávisť voči homosexuálom“.

Zároveň tiež odmietla obvinenia generálnej prokurátorky z toho, že vraj označila homosexualitu za genetickú degeneráciu.

„Presne opačne, než tvrdí prokurátorka, som odmietla myšlienkový experiment hostiteľa, že homosexualita je genetickou črtou, a povedala som, že podľa najnovšieho výskumu je genetický potenciál pre homosexualitu nízky,“ 

Nesúhlasila ani s argumentmi polície o urážkach a očierňovaní homosexuálov.

„Ani mi na um nezišlo, že by môj tweet alebo moje názory založené na kresťanstve mohli byť hanlivé alebo akýmkoľvek spôsobom urážlivé,“ . 

Zdroj: postoj.sk, ADF international
Foto: aamuposti.fi