Päivi Räsänenová bola znovuzvolená do parlamentu

Fínska politička Päivi Räsänenová, ktorá bola obvinená za svoje výroky o tradičnom manželstve, opäť uspela v posledných parlamentných voľbách vo Fínsku.

Počas prvého aprílového víkendu sa konali vo Fínsku parlamentné voľby. Za stranu Kresťanských demokratov kandidovala aj opäť Päivi Räsänenová. Politička bola v roku 2021 obvinená prokurátorom za podnecovanie nenávisti. Obvinenia proti kresťanskej poslankyni sa týkali jej „nenávistných komentárov“ v brožúre z roku 2004, jej vystúpenia v televíznom programe z roku 2018 a príspevku na Twitteri v roku 2019. Poslankyňa si stála za svojím presvedčením, že manželstvo je medzi mužom a ženou. Päivi Räsänenová na Twitteri uverejnila biblický citát z listu apoštola Pavla Rímskym (R 1, 24 – 27). V roku 2004 uverejnila v brožúre „Ako muža a ženu ich stvoril – homosexuálne vzťahy spochybňujú kresťanský koncept ľudskosti“.

Na konci marca 2022 ju súd v Helsinkách oslobodil spod obžaloby. Vo svojom rozhodnutí okresný súd konštatoval:  „nie je úlohou okresného súdu vykladať biblické pojmy“ a že Räsänenová sa snažila „obhajovať koncepciu rodiny a manželstva medzi mužom a ženou.”

Aktívna politička

Päivi Räsänen je poslankyňou parlamentu od roku 1995. V rokoch 2011 až 2015 bola ministerkou vnútra a niekoľko rokov viedla Kresťanských demokratov, ako ich predsedkyňa. Po znovuzvolení to bude už ôsme volebné obdobie v parlamente.

Na svojej stránke píše:

„Moje znovuzvolenie je veľmi povzbudzujúce, ak vezmem do úvahy môj prebiehajúci právny spor a boj o slobodu prejavu a náboženstva. Dňa 30. marca 2022 Okresný súd v Helsinkách jednomyseľne zamietol všetky obvinenia. Bola som postavená pred súd za „nenávistné prejavy“ po tom, čo som vyjadrila svoje hlboko zakorenené kresťanské presvedčenie v tweete z roku 2019, v takmer 20 rokov starom letáku a rozhlasovej diskusii.

Tieto výroky sa týkali učenia Biblie o manželstve a sexualite. Hoci súd uviedol, že „okresnému súdu neprináleží vykladať biblické pojmy“, obžaloba sa odvolala proti „rozsudku o nevine“ a ja čelím ďalšiemu procesu o slobode prejavu 22. – 24. augusta 2023.

Chcem vyjadriť hlbokú vďaku za víťazstvo vo voľbách všetkým mojim podporovateľom. Som obzvlášť vďačná, že neopodstatnené obvinenia voči mne nezabránili k znovuzvoleniu a že moja práca v mene kresťanských hodnôt môže pokračovať.

Mám na mysli slová 100. žalmu: „Lebo je dobrý Hospodin, naveky trvá Jeho milosť a Jeho vernosť z rodu na rod“. Verím tomu a budem pracovať pre tých najlepších zo svojich blízkych!

Zdroj: www.paivirasanen.fi, skspravy.sk

Foto: Fínsky parlament v Helsinkách/ wikipedia.org/Tiina Tuukkanen