Fínska politička Päivi Räsänenová stojí znova pred súdom

O medzinárodnú pozornosť sa postarala kauza obvinie fínskej političky za verejné prezentovanie Biblie.

Fínska politička Päivi Räsänenová opäť stojí pred súdom za údajné „nenávistné prejavy“ po tom, čo sa podelila o svoje kresťanské presvedčenie o manželstve a sexualite.

Bývalá fínska ministerka vnútra čelí trom obvineniam z trestného činu za zdieľanie jej hlboko zakoreneného presvedčenia. Minulý rok bola oslobodená, ale opäť stojí pred súdom po tom, čo sa fínska prokuratúra odvolala proti verdiktu „nevinný“.

Kauza sa dotýka otázky klasického výklad Biblie týkajúci sa sexuálnej etiky súvisiacej s moderným právaním poriadkom, vrátane rovného zachádzania. Stretávajú sa tu dôležité základní práva: sloboda vyznania a sloboda prejavu na jednej strane a právo na rovnaké zachádzanie bez ohľadu na sexuálnu identitu na strane druhej.

Pred posledným vypočutím Paul Coleman, výkonný riaditeľ ADF International (Medzinárodná nábožensky založená organizácia na obranu slobody) a člen Räsänenovho právneho tímu, varoval pred dôsledkami prípadu pre slobodu prejavu.

„V demokratickej spoločnosti by mal mať každý možnosť slobodne sa deliť o svoje presvedčenie bez strachu zo štátneho stíhania,“ povedal. „Kriminalizácia prejavov prostredníctvom takzvaných zákonov o „nenávistných prejavoch“ zastavuje dôležité verejné diskusie a ohrozuje demokraciu. „Neúnavné stíhanie Päivi Räsänenovej nielenže pohltilo štyri roky jej života, ale aj ostatných zastrašovalo, aby mlčali. „Štátne orgány nemajú žiadne nápady na umlčanie podnikania, ktoré by sa im nepáčili. Preto tento prípad nie je len o Päivi, je to o práve každého slobodne hovoriť.“ Räsänen bola obvinená z „agitácie menšinovej skupiny“ za komentáre o manželstve a sexualite, ktoré uviedla v tweete z roku 2019 a počas rozhlasovej diskusie, ako aj v brožúre z roku 2004.

Stojí pred súdom po boku biskupa Juhana Pohjola z Fínskej evanjelickej misijnej diecézy, ktorý je spoluautorom brožúry. Okresný súd v Helsinkách minulý rok zamietol obvinenia proti nim s tým, že „neprislúcha okresnému súdu vykladať biblické pojmy“. Prokuratúra podľa ADF tvrdí, že súd dospel k nesprávnemu záveru a žiada pokuty v celkovej výške desaťtisíc eur. Chce tiež cenzúru publikácií, ktoré odrážajú Räsänenovo presvedčenie, uviedla ADF.

Zdroj: Cristian today, Krestan dnes
Foto: Twitter /Päivi Räsänen