Sedem týždňov za mier

Svetový luteránsky zväz na začiatku pôstneho obdobia spúšťa novú kampaň zameranú na svetový mier pod názvom: „Sedem týždňov za mier“.

Svetový luteránsky zväz (SLZ) pozýva luteránske cirkvi na celom svete, aby sa modlili za mier v siedmich krajinách a regiónoch sveta. SLZ upozorňuje na súčasné núdzové situácie a dlhotrvajúce konflikty. Súčasťou kampane je aj ukážka ako SLZ reaguje a podporuje najzraniteľnejšie skupiny ľudí v konfliktných zónach.

Súčasťou sú modlitby a svedectvá z konfliktných oblastí po celom svete. SLZ pozýva počas siedmych týždňov pôstu spoločenstvá cirkví a ekumenických partnerov, aby sa pripojili k modlitbám za mier.

S pôstnou kampaňou „Sedem týždňov za mier“ SLZ postupne ponúka modlitby za sedem krízových regiónov, kde pôsobí. Modlitby doplnia fotografie a pohľady na humanitárnu prácu v jednotlivých oblastiach. Kampaň odštartovala na Popolcovú stredu (22.2.) modlitbou za mier na Ukrajine. Odtiaľ sa kampaň v najbližších týždňoch presunie do Tigray a Južného Sudánu, Kolumbie-Venezuely, Mjanmarska, strednej Afriky, na Blízky východ a na Haiti.

„Počas tohto pôstneho obdobia pamätajme na všetky naše sestry a bratov, ktorí trpia v dôsledku vojen a konfliktov v krajinách po celom svete. Keď pracujeme na podpore tých, ktorí sú vykorenení a vysídlení násilím, zintenzívnime aj svoje modlitby a pracujme za mier, vyzývajme Boha, aby sa dotkol sŕdc a myslí a priniesol zmierenie a uzdravenie do nášho zlomeného sveta.“
Anne BURGHARDT, generálna tajomníčka SLZ 

Zatiaľ čo vojna na Ukrajine bola stredobodom pozornosti médií, konflikty a vojny prebiehajú aj na mnohých iných miestach vo svete. Skrytá pred mainstreamovými médiami sa znížila bezpečnostná situácia alebo sa konflikty obnovili. V iných oblastiach, ako je Tigray a Južný Sudán, prebieha boj s dodržiavaním nedávno podpísaných mierových dohôd. Prostredníctvom tejto pôstnej kampane chce SLZ poskytnúť pohľad na realitu ľudí žijúcich v týchto krajinách a na spôsoby, ako ich podporiť.

Zdroj: LWF
Ilustračné foto: unsplash.com