Lutherhaus Eisenach dostáva najdlhšiu maľovanú Bibliu na svete

Lutherov dom v Eisenachu dostal cenný prírastok do svojej zbierky Biblii, najdlhšiu maľovanú Bibliu na svete.

Vedecký riaditeľ nadácie Lutherovho (Lutherhaus) domu v Eisenachu Jochen Birkenmeier, prebral kópiu vzácnej Biblie – Wiermannovu Bibliu z rúk syna umelca Martina Wiermanna.  V jubilejnom roku 500. výročia Lutherovho prekladu Biblie je „Wiedmannova biblia“ dokonalým doplnkom zbierky múzea v Eisenachu, ktorá obsahuje špeciálne a vzácne Biblie zo 17. až 21. storočia.

Umelcova biblia od Willyho Wiedmanna (1929 – 2013) je údajne najdlhšou maľovanou Bibliou na svete. Pozostáva z 3 333 obrázkov a je jedinou Bibliou na svete, ktorá v obrazoch reprodukuje celý Starý a Nový zákon. Wiedmann sa ako umelec, maliar kostolov a galerista preslávil najmä v južnom Nemecku.

Wiedmannova Biblia

Wiedmannova Biblia

Bibliu predstavil Martin Wiedmann, syn umelca. 1,2 kilometra dlhé leporelo zo 60. rokov objavil v pozostalosti svojho otca po jeho smrti. Keďže technológia tlače v tom čase nebola taká vyspelá, Wiedmann nemohol svoje práce publikovať. Wiedermanovmu synovi sa to vďaka novým technológiám podarilo vydať Bibliu tlačou.

Wiedmannova Biblia

Wiedmannova Biblia

Výsledná edícia je limitovaná edícia Wiedmannovej Biblie v knižnej podobe. Vznikla v spolupráci s Nemeckou biblickou spoločnosťou a dizajnérom Manfredom Riekerom. Vydanie obsahuje kompletné obrázky originálu a je doplnené komentármi, životopisom umelca a biblickými veršami z revidovanej Lutherovej Biblie 2017.

oficiálna stránka pre Wiedmannovu Bibliu: https://www.thewiedmannbible.com

zdroj:EKM
foto: prweb.com, stadtmarketing-magdeburg.de, epd bild/ Viktoria Kühne