Najstarší takmer kompletný hebrejský preklad Biblie

Codex Sassoon je vzácny rukopis najstaršieho takmer kompletného hebrejského prekladu Biblie. Predpokladá sa, že bol napísaný asi pred 1100 rokmi. V máji toho roku bol v New Yorku vydražený za 38,1 milióna dolárov.

Codex Sassoon je najstarší zachovaný príklad jediného rukopisu obsahujúceho všetkých 24 kníh hebrejskej Biblie, s interpunkciou, samohláskami a prízvukmi. Je pomenovaný po predchádzajúcom majiteľovi Davidovi Solomonovi Sassoonovi, ktorý ho získal v roku 1929 a vo svojom dome v Londýne zhromaždil najväčšiu a najvýznamnejšiu súkromnú zbierku hebrejských rukopisov na svete.

Text hebrejskej Biblie – ktorej 24 kníh tvorí Starý zákon – zostal v pohybe až do raného stredoveku, keď židovskí učenci začali vytvárať súbor poznámok, ktoré ho štandardizovali.

Uhlíkové metóda datovanie ukazuje, že bol vytvorený okolo roku 900. Rukopisu chýba iba 12 strán. Kódex je takmer úplná kniha hebrejskej Biblie so samohláskami, kantiláciou a poznámkami v spodnej časti, ktoré hovoria pisárom, ako by mal byť napísaný správny text.

Storočia anotácií a nápisov odhaľujú, že rukopis predal muž menom Khalaf ben Abraham Izákovi ben Ezechiel al-Attar, ktorý neskôr previedol vlastníctvo na svojich dvoch synov, Ezechiela a Maimona. V 13. storočí bol kódex venovaný synagóge v Makisine v severovýchodnej Sýrii. Potom, čo bolo mesto zničené buď Mongolmi v 13. storočí alebo Timuridmi na začiatku 15. storočia, bol rukopis zverený do úschovy Salámovi ibn Abi al-Fakhrovi. Potom zmizol na 500 rokov. Posledným majiteľom Codex Sassoon bol švajčiarsky investor Jacqui Safra, ktorý ho kúpil za 2,5 milióna dolárov na aukcii v Londýne v roku 1989.

Pre Museum of the Jewish People v izraelskom Tel Avive ho kúpil americký právnik a bývalý veľvyslanec Alfred Moses.

„Hebrejská Biblia je najvplyvnejšia v histórii a tvorí základ západnej civilizácie. Teším sa z vedomia, že patrí židovskému národu. Mojou misiou bolo uvedomiť si historický význam Codexu Sassoon, vidieť, že sídli na mieste s globálnym prístupom ku všetkým ľuďom.“ uviedol Moses

Codex Sassoon bol v minulosti prístupný len s obmedzením, ale pred predajom bol vystavený v rámci celosvetového turné. Teraz bude trvale vystavený v Museum of the Jewish People. Tento krok umožní, aby bol rukopis prístupný širšej verejnosti.

Zdroj: christnet.eu, bbc.com, sothebys.com
Foto: wikimedia.org / Codex Sassoon / Ardon Bar-Hama