Volebná tragikomédia pokračuje

Vedenie ECAV nám na internete oznámilo, ktorí zo štyroch, predtým neúspešných kandidátov postupujú do druhého kola. Je to Marián Damankoš a Renáta Vinczeová. Už druhýkrát boli odmietnutí Peter Gärtner a Ivan Trepáč. Nepodarená „show“ bude teda pokračovať…

Táto volebná fraška v podaní vedenia ECAV je však iba karikatúrou slobodných volieb. To čo vidíme až príliš nápadne pripomína socialistický prístup – vedenie ECAV predstiera, že si môžeme vybrať, evanjelici zas predstierajú že slobodne volia. Pretože od roku 2018 je už skoro pravidlom, že je možné voliť len toho, kto súčasnému vedeniu vyhovuje. Ľudí, ktorí majú na situáciu v ECAV kritický názor, a ktorí chcú tieto pomery zmeniť na volebnom lístku nenájdete. Za uplynulé štyri roky bolo takto z volieb vylúčených celkom 11 osôb. Títo kandidáti sú pre vedenie ECAV zjavne nebezpeční, a preto boli „preventívne“ vyradení ešte pred začiatkom volieb!

Uvedieme jeden príklad „zvonku“. Iba nedávno prezident Kazachstanu oznámil reformy, ktorých cieľom sú predčasné voľby, amnestia pre účastníkov nedávnych protestov a obmedzenie prezidentských právomocí. V jednom príspevku na internete, ktorého autor toto rozhodnutie vítal, bolo uvedené: „To porušuje základný obsah (nielen) post-sovietskeho politického systému, keď klan, ktorý sa chopil moci v ktorejkoľvek z republík uzavrie sociálne výťahy, diskredituje resp. potláča akúkoľvek opozíciu a snaží sa zostať na vrchole čo najdlhšie, ignorujúc verejné požiadavky… Podľa autora príspevku takýto systém, bez ohľadu na to, ako pevne blokuje sociálne výťahy a snaží sa za každú cenu udržať, skôr či neskôr nebude schopný čeliť výzvam a prestane fungovať. A potom sa všetko rozpadne.“

Nepripomína vám to situáciu v ECAV? Nie je lepšie sa pokúsiť o reformu skôr ako sa to všetko rozpadne? Keď sa o to odvážne snaží prezident Kazachstanu, tak prečo sa o to aspoň nepokúsi súčasné vedenie ECAV? Tento problém v ECAV je o to viac absurdnejší, ak zoberieme v úvahu, že my už žijeme v demokratickej krajine. A súčasné vedenie ECAV namiesto toho aby išlo tomuto národu príkladom, predvádza pravý opak!

V takomto zdeformovanom volebnom „systéme“ tak „politicky korektným“ kandidátom (ktorí boli „pustení“ do volieb) chýbajú reálni protikandidáti. Nik z týchto štyroch kandidátov nedokázal vysvetliť ani jednu z majetkových káuz, pričom viacerým chýbali nielen schopnosti ale aj elementárny záujem niečo v tomto smere vôbec robiť. Nik z nich adekvátne nereagoval nielen na „staré“ problémy, ale ani na škandály, ktoré sa objavili po roku 2018, a ktorých čo sa týka ako počtu, tak aj závažnosti bolo už taktiež viac než dosť. Takisto nik z nich nedokázal v záujme ECAV spojiť evanjelickú verejnosť, a riešiť problémy, ktoré ju trápia – dokonca nik z nich sa o to ani nepokúsil! O čo tu ale potom ide – o ECAV alebo len o funkcie?! A ak by aj z toho niečo chceli po voľbách robiť, tak s akým mandátom – keďže sa do funkcie nedostali dverami, ale oknom?!

Toto vedenie rovnako ako títo kandidáti nie sú schopní sebareflexie ani potom, keď vidia, že volebná účasť dosiahla len 11 898 ľudí!  Keď bol za generálneho biskupa zvolený Miloš Klátik, tak sa volieb zúčastnilo viac ako 21 000 osôb, a už vtedy sa hovorilo, že by to mohlo byť aj viac! A pritom ešte na protest proti takýmto praktikám nového vedenia ECAV 1897 ľudí odovzdalo prázdny hlasovací lístok, a teda platný hlasovací lístok odovzdalo len cca 10 tis. evanjelikov! Sme presvedčení, že číslo „protestujúcich“ by bolo podstatne väčšie keby niektorí farári namiesto falošnej lojality svojmu zamestnávateľovi, začali veriacim vo svojom zbore hovoriť o situácii v ECAV pravdu!

Evanjelická cirkev teda evidentne upadá, ale aj napriek tomu udržiava „sociálne výťahy“ stále pevne (len pre vyvolených), čím bráni akejkoľvek zmene v ECAV k lepšiemu. To je tak, keď na vlastných záujmoch resp. na prístupe k majetku a financiám záleží viac ako na celej ECAV!

Asociácia slobodných zborov
Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku

Ilustračné foto: pixabay.com