Požiar kostola v Nemecku

V noci na 4. augusta 2023 vypukol požiar v takmer 300-ročnom mestskom kostole Großröhrsdorf neďaleko Drážďan.

Plamene zachytili najskôr krov, potom takmer 50 metrov vysokú zvonicu a celý historický interiér barokového kostola, ktorý bol vysvätený v roku 1736. Podľa polície sa nikto nezranil.

Zbor oznámil, že má v úmysle kostol obnoviť. Do pondelkového poludnia prišlo na darcovský účet zriadený na tento účel okolo 155-tisíc eur. Ako by mala rekonštrukcia vyzerať, zatiaľ nie je jasné. 

Prvú bohoslužbu po požiari slávili v nedeľu 13. augusta na fare v Großröhrsdorfe. Miestny farár Štefan Schwarzenberg povedal, že zbor musí najskôr spracovať nové informácie o požiari. Poďakoval sa početným pomocníkom v dňoch po požiari a za ich veľkú podporu.

Štátny tajomník na saskom ministerstve vnútra Frank Pfeil počas návštevy Großröhrsdorfu zdôraznil, že vyhorený kostol je trpkou, a nie len materiálnou stratou. Požiar bol „bolestnou udalosťou pre obec“. Urobilo sa všetko preto, aby sa oheň dostal pod kontrolu. Pohotovostné zložky jazdili dokonca aj nad takou veľmi citlivou oblasťou, akou je cintorín.

Úplne vyhorený mestský kostol Großröhrsdorf ponúka obraz skazy. Týždeň po katastrofe je podľa policajných vyšetrovaní už jasné, že bol požiar založený úmyselne. Môže za to 40-ročný muž z okolia, uviedol v pondelok v saskom Großröhrsdorfe kriminálny riaditeľ Raik Schulze z policajného oddelenia Görlitz.

Údajný páchateľ je obvinený z vážneho podpaľačstva. Priznal sa a od soboty je vo väzbe. K možnému motívu činu Schulze uviedol len to, že muž bol „v osobne ťažkej životnej situácii“. Podľa hovorcu štátneho zastupiteľstva v Görlitzi Petra Terresa podozrivý pochádza z oblasti Großröhrsdorf. Medzi ním a cirkvou sú „spory“. K tomu však nevedel poskytnúť žiadne konkrétne informácie.

Skutočnosť, že podozrivého našli už po týždni, je veľmi dôležitým znakom, povedal Pfeil. V tejto bolestivej situácii je aspoň útecha poznať príčinu. Okresný správca Bautzen Udo Witschas (CDU) poďakoval za veľkú sústrasť po požiari kostola a rýchly úspech vyšetrovania. „Ak máme teraz istotu, že oheň pravdepodobne založil človek z nášho stredu, zo spoločnosti, tak je to hrozné a odsúdeniahodné.“ Ale uvedomenie pomáha aj znovu pozerať sa dopredu. Na odpustenie sa dá myslieť len vtedy, ak vieme, čo sa stalo.

Ilustračné foto: pixabay.com
Zdroj: EKM