Pokánie ako cesta k náprave

Dlhoročný predseda predstavenstva značky Jordan Brand (ktorá patrí pod americkú firmu Nike) Larry Miller sa nedávno priznal, že pred 56 rokmi zavraždil 18-ročného chlapca. Priznal sa preto, lebo tento skutok ho trápil mnoho rokov, a hoci sa snažil tieto informácie utajiť, nedokázal pred tým ujsť.

Larry Miller mal vtedy 16 rokov a bol členom gangu, ktorý šiel so zbraňou v ruke pomstiť svojho mladšieho kamaráta, ktorého zavraždil iný gang. Keďže boli pod vplyvom alkoholu, v skutočnosti zastrelil prvého okoloidúceho, ktorým bol práve 18-ročný Edward White, ktorého Miller ani nepoznal. Aj napriek tomu, že v mladosti strávil niekoľko rokov vo väzení (čo bolo všeobecne známe), k tomuto skutku sa nepriznal. Dlhoročné utajovanie mu spôsobilo veľké psychické problémy a zrejme aj preto sa rozhodol konečne prehovoriť a všetko priznať. Larry Miller vo svojom priznaní vyjadril nádej, že tento jeho príbeh pomôže mladým ľuďom vyhnúť sa životu plnému násilia a že ukáže cestu k náprave a normálnemu životu aj tým, ktorí strávili veľa rokov za mrežami.

Hovorí sa, že Božie mlyny melú pomaly, ale iste. A tiež sa hovorí, že pokánie oslobodzuje. A to je zrejme aj motív, ktorý viedol Larryho Millera k priznaniu. Hľadal pokoj pre svoju utrápenú dušu, a zároveň chcel pomôcť aj iným, ktorých týmto svojím priznaním pred podobným konaním varuje. Je to nepochybne odvážny a potrebný skutok, ktorý však, samozrejme, mal prísť skôr. Lenže, ako sa hovorí, lepšie neskôr ako nikdy.

Takéto konanie veľmi dobre poznáme z Biblie – slova Božieho, kde nájdeme viacero príkladov na pokánie, ktoré oslobodzuje, napráva a je príkladom pre iných. Aj preto by veriaci kresťania mali ísť v tomto smere príkladom. Lenže nie vždy je to tak. Niektorí ľudia, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, sa nevedia priznať ani k tomu, čo už je všeobecne známe.

Spolupráca s ŠtB

Jedným z takýchto príkladov je aj spolupráca niektorých duchovných so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) počas bývalého režimu. Vyžadovali od nich najmä údaje, ktoré boli použité na prenasledovanie, zastrašovanie, trestanie, ale aj popravy osôb podozrivých z “protištátnej” činnosti. Hoci takéto udávanie či “spolupráca” nemá s kresťanstvom vôbec nič spoločné, práve naopak, títo duchovní sa ani po zmene režimu k tejto spolupráci nepriznali. A to aj napriek tomu, že vďaka zverejneniu zväzkov spolupracovníkov ŠtB o tom existujú nespochybniteľné dôkazy. Ich zapojenie do siete aktívnych spolupracovníkov potvrdzuje aj to, že počas svojej kariéry si užívali nadštandardné výhody, čo svedčilo o ich lojalite k tejto organizácii.

Títo ľudia doteraz aktívne pôsobia v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, hoci sme žiadne pokánie nevideli. Aj napriek tomu, že pôsobia vo funkcii duchovných kresťanskej cirkvi, nedokázali ani to, čo dokázal vysokopostavený funkcionár firmy Nike.

Týmto svojím konaním však nepoškodzujú len seba, ale aj celú Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku. Pretože tento hriech nie je spojený len s nimi osobne, ale aj s cirkvou, v ktorej pôsobia. V prípade Larryho Millera bol tento skutok mnoho rokov utajený. V Evanjelickej cirkvi je však spolupráca týchto duchovných s ŠtB všeobecne známa. A aj napriek tomu sa tento problém nerieši. Ak sa nevyriešil tento problém, prečo by sa mali vyriešiť iné – mohol by niekto povedať. A tak napriek preukázateľným finančným stratám sa nerieši zodpovednosť za straty v spoločnosti Reformata. Kandidačné porady – zrejme aj na základe “politickej objednávky” – vyraďujú nepohodlných kandidátov, čím hrubo zasahujú do priebehu volieb, ktoré sa iba ťažko dajú označiť za slobodné, ale ani to nikoho netrápi – rovnako ako porušovanie svetských či cirkevných zákonov, nehospodárne nakladanie s dotáciami od štátu či cirkevných zborov. Ďalšie príslovie hovorí, že prvý hriech je najťažší, potom “to už ide”…

Skutky na prekrytie hriechu nepomáhajú

Príklad Larryho Millera nepriamo poukazuje aj na to, že žiadne skutky v prípade nevyznaného hriechu a zlého svedomia nepomáhajú. Larry Miller má za sebou nepochybne dlhú a úspešnú kariéru v svetoznámej spoločnosti. Lenže ani to nestačilo. Našťastie, Larry Miller je nielen dobrý manažér, ale aj človek, ktorý vie priznať vinu a prevziať zodpovednosť.

Tento princíp nepochybne rovnako platí aj v prípade duchovných, ktorí spolupracovali s ŠtB. Ani tu nepomôžu žiadne ambiciózne projekty, postavené, opravené či predané budovy alebo kostoly. Ani počet TV prenosov, cirkevných slávností či zahraničných recepcií. Žiadne charitatívne či filantropické projekty, o to viac, ak boli zo štátneho alebo komerčné.

Hriech ostáva hriechom a skutky na tom nič nemenia. Veľmi dobre to vystihla americká redaktorka Ingrid Schlueter, ktorá už dávnejšie, niekedy po roku 2000 v kresťanskom rádiu odsúdila zverstvá proti ľudstvu, ktorých sa dopustil fašistický režim a konkrétne Adolf Hitler. Zároveň však jednoznačne a tvrdo odsúdila i tých, ktorí tvrdili, že vtedajší režim v Nemecku mal aj svoje výhody: bola tam vraj disciplína a napríklad električky chodili načas! Pretože to nie je nič iné ako relativizácia hriechu! Mohli by sme tiež povedať, že nemecká vojenská technika patrila medzi najlepšie, ale ani to vôbec nič nemení na tom, že tento režim bol zvrhlý a odsúdeniahodný!

Poučenie

Larry Miller – aj keď s odstupom času – to dokázal. Priznal sa a prevzal za svoj skutok zodpovednosť. Ako sa však v podobnej situácii správajú duchovní Evanjelickej cirkvi, ktorí spolupracovali s ŠtB? A ako sa s ďalšími spomenutými kauzami vyrovnajú terajší cirkevní funkcionári? Zvládnu to? Alebo tiež budú všetko iba tajiť, zatĺkať a nič nepriznajú?

Larry Miller svojím pokáním neukázal iba cestu pre mládež, resp. pre tých, ktorí strávili veľa rokov za mrežami. Ukázal aj cestu pre tých duchovných, ktorí o pokání síce hovoria, ale podľa toho nežijú. Na škodu vlastnú, ale aj na škodu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, na ktorej im podľa toho, ako sa správajú, vôbec nezáleží.

Jaroslav Mervart

[1] Daily Cover: The Secret He’s Kept for 56 Years
https://www.si.com/nba/video/2021/10/13/jordan-brand-chairman-larry-miller-56-year-secret

ilustračné foto: unsplash.com