OP ako Otrasný Pokus motivovať nátlakom

Jedna z posledných verzií Covid semaforu zaviedla režim OP – očkovaní a prekonaní, ktorý je však silne kontroverzný a vyvoláva viacero otázok. Za jeho zavedením vraj bola snaha o odmenenie zaočkovaných, avšak už po krátkej analýze stavu musíme konštatovať, že sa ani tak nejedná o odmenu pre zaočkovaných, ako o nezmysluplné obmedzovanie práv neočkovaných (hoci aj testovaných).

Zaočkovaní totiž nedostávajú nič naviac, dostávajú len to čo všetkým obyvateľom Slovenska niekto nedávno, rovnako na základe viac subjektívneho ako odborného rozhodnutia zobral – prístup do hotelov, reštaurácií či obchodov. Takýto doslova drakonický režim, ktorý už dlhšiu dobu likviduje podnikanie a podnikateľov na Slovensku, v Európskej únii či v zahraničí všeobecne len tak ľahko nenájdete. Stačí vycestovať k našim južným či severným susedom, a hneď zistíte, že svet môže vyzerať a fungovať aj ináč. Tam sa dozvieme aj to, že pandémia sa dá zvládnuť aj bez toho, aby sme podnikateľov či obyvateľov Slovenska ekonomicky zničili.

Z tohto pohľadu režim OTP pre prevádzky ešte akú-takú logiku mal: u očkovaných a prekonaných sa predpokladá existencia protilátok, a testovaní sú z krátkodobého hľadiska bezpeční (s nepresnosťami testov resp. účinnosťou vakcín kvôli zjednodušeniu nepočítame). Laboratórne meranie protilátok po prekonaní choroby sa nepochopiteľne dostalo na “vedľajšiu koľaj”, hoci predstavuje overený lekársky štandard, ktorý sa vo svete sa bežne používa a uznáva. A na Slovensku sa koncom novembra, rovnako nepochopiteľne, prestal akceptovať aj certifikát o testovaní. A to aj napriek tomu, že práve testovanie malo byť samozrejmosťou nielen pre neočkovaných, ale pre všetkých, ako je tomu vo viacerých krajinách Západnej európy!

Niekedy politici tvrdili, že vakcína je sloboda. Niektorí pseudolekári dokonca tvrdili, že keď sa zaočkujete ste “za vodou”, a že dokonca nebudete musieť ani nosiť rúško! Ilúzia tzv. bezinfekčnosti je však z lekárskeho pohľadu úplným nezmyslom, pretože cieľom očkovania je získať protilátky, ktoré nám nákazu pomôžu lepšie zvládnuť. Dnes vidíme, že aj štáty s viac ako 80% zaočkovanosťou znova a znova prechádzajú novými vlnami nákazy. To je dané klesajúcou účinnosťou vakcín v čase, rovnako ako ich klesajúcou účinnosťou voči novým verziám vírusu. Aj preto má testovanie stále zmysel, a jeho vylúčenie zo systému určite nie je postavené na “vedeckých princípoch”!

A tak dnes (konečne) už aj politici na Slovensku pripúšťajú, že nakaziť sa a prenášať chorobu [1] môžu aj zaočkovaní (a to viac ako dve tretiny z nich [2] ), a teda ich vylúčenie z testovania sa ukazuje ako vážna chyba! Aj keď sa politici paušálne odvolávajú na vedecké poznatky, v skutočnosti ich buď nepoznajú alebo ignorujú! Ich snaha motivovať k očkovaniu postavená viac na nátlaku ako na motivácii je totiž zbytočne represívna (bez akéhokoľvek odborného zdôvodnenia), a tiež riziková resp. nezodpovedná, keď ponúka až príliš veľkú slobodu tým, ktorí preukázateľne vírus tiež prenášajú!

Príkladom takéhoto pomýleného prístupu je aj zavedenie režimu OP, v ktorom môžu zaočkovaní v obchodoch a hoteloch šíriť vírus ďalej, hoci by sa tomu pravidelným testovaním dalo predísť. Z tohto pohľadu je absurdné aj to, že zatiaľ čo nezaočkovaný a negatívne testovaný človek sa do väčšiny obchodov nedostane, podstatne rizikovejší zaočkovaný a netestovaný človek áno. Táto absurdnosť je v slovenských pomeroch znásobená aj tým, že hoci od konca novembra sa všetci neočkovaní musia pravidelne testovať vo firmách či MOM, avšak ani takto získaný certifikát im neumožní (v predvianočnom čase) sa dostať do neesenciálnych obchodov! Môžu ísť na pracovisko, do uzavretých priestorov ako sú kancelárie, šatne či výrobné haly, ale nemôžu ísť do hotela, reštaurácie, na terasu či na vlek. Nie je táto snaha “motivovať” v protiklade k elementárnej bezpečnosti, nie je z pohľadu konzistencie opatrení postavená na hlavu?!

A aby toho nebolo dosť, niektorí vládni politici namiesto chutnej vianočnej kapustnice už vytrvalo varia odpornú tému povinného očkovania. Napriek tomu, že jedna z liberálnych vládnych strán má v názve (osobnú) slobodu, a tiež napriek tomu, že účinnosť vakcín proti novým mutáciám dramaticky klesá [3]. Okrem nelogického a nezmysluplného nátlaku na nezaočkovaných, vychadzovania desiatok miliónov Eur na povrchné a neefektívne marketingové kampane, sme doteraz nevideli jedinú otvorenú diskusiu o výhodách ale aj rizikách očkovania. Takýmto správaním niektorí politici ale aj médiá prispeli k úplne kontraproduktívnemu rozdeleniu či polarizácii spoločnosti. Za slabé výsledky v oblasti vakcinácie sú vraj zodpovední predstavitelia opozície, ktorým sa tak – zrejme nechtiac – prisudzuje väčšia vážnosť a vplyv, ako sa patrí. Netreba ani hovoriť, že takéto vyjadrenia na adresu opozície ešte viac prispievajú k politizácii tejto témy. Ryba smrdí od hlavy – a nie od chvosta – hovorí známe príslovie…

Ani tu však nevidíme zastavenie, prehodnotenie efektívnosti opatrení či ich korekciu s cieľom nápravy tohto stavu. Niektorí predstavitelia rýchlo a zbesilo pokračujú v nebezpečnom trende, kde  ďalšou zastávkou – a možno pre niektorých aj poslednou – má byť povinné očkovanie. Poslednou preto, pretože vo svojej podstate je to akt násilný. Je zásadný rozdiel medzi dobrovoľnosťou a láskou, a medzi znásilnením, ktoré vyvoláva nenávisť. Aj preto môže byť povinné očkovanie tou pomyslenou červenou čiarou, spoza ktorej neexistuje návrat späť. Aspoň nie pre politikov, ktorí svoju neschopnosť zvládnuť situáciu odborne a manažérsky riešili bezprecedentným nátlakom a násilím voči vlastným obyvateľom, ktorých záujmy mali zastupovať!

Ako z tejto situácie von? Máme tu vakcíny, máme nové lieky, máme monoklonálne protilátky. To čo potrebujeme je dobrý manažment celého procesu, a tiež je potrebné otvorene diskutovať o výhodách, ale aj o rizikách očkovania. Pretože dobrý produkt sa presadí sám! Akékoľvek neprofesionálne a nátlakové vyjadrenia majú presne opačný účinok, a celej snahe iba viac škodia. Čo tak začať predĺžením lehoty na uznávanie prirodzene získaných protilátok, ktoré evidentne poskytujú lepšiu a dlhšiu ochranu? [4] Čo sa týka výberu vakcín, niektorí ľudia chcú nové “moderné” vakcíny, ale niektorí sú zas konzervatívni, a požadujú tie tradičné. Ak je naozaj úprimným zámerom zvýšiť zaočkovanosť, prečo už dávno nie sú k dispozícii aj iné – čínske, ruské alebo aj indické vakcíny, z ktorých viaceré boli odsúhlasené aj svetovou zdravotníckou organizáciou WHO? [5] Prečo bolo potrebné ruskú vakcínu Sputnik V označiť za geopolitickú zbraň? Vtedy nezáležalo na zaočkovanosti, (geo)politika mala prednosť a teraz na očkovaní záleží? Ak by bolo dostupných viacero overených, a tiež etických vakcín záujem obyvateľov o očkovanie by sa určite zvýšil! Naši vládni predstavitelia by tak zároveň (konečne) dali najavo, že priority sú jasné – že je to v prvom rade ochrana zdravia a bezpečnosť obyvateľstva – a nie geopolitika, ani komercia.

Čo tak to skúsiť? Bude to určite lepšie ako sa zahrávať s praktikami totalitných štátov!!!

Merak Puntalo

ilustračné foto: pixabay.com


[1] https://www.thelancet.com/journals/lanepe/article/PIIS2666-7762(21)00258-1/fulltext?s=08#%20
[2] https://www.theday.com/article/20210723/BIZ02/210729720
[3] https://www.teraz.sk/zahranicie/vakcina-od-pfizer-mala-podla-studie/597718-clanok.html
[4] https://smis-lab.cz/2021/12/15/navrh-na-prodlouzeni-uznani-imunity-po-prodelanem-covid-19-na-jeden-rok-a-odlozeni-posilovaci-davky-vakciny-u-osob-ktere-krome-prodelani-nakazy-take-absolvovaly-ockovani/
[5] https://covid19.trackvaccines.org/agency/who/