Odmietnutie vysviacky žien

Luteránska cirkev v Austrálii a na Novom Zélande odmietla vysviacku žien.

Delegáti na zasadnutí generálnej synody Luteránskej cirkvi v Austrálii a na Novom Zélande odmietli ordináciu žien za farárky.  Od 9. do 12. februára 2023 sa Luteránska cirkev Austrálie a Nového Zélandu (LCANZ) zhromaždila v austrálskom meste Melbourne na prezenčnom zasadnutí svojej generálnej synody. Na svojom zasadnutí opäť neschválila rezolúciu vyzývajúcu na vysviacku žien. O deň neskôr však prijala samostatný návrh, na preskúmanie možnosti vytvorenia „jednej cirkvi s dvoma rôznymi praktikami vysviacky“. Zhromaždenie v Melbourne bolo pokračovaním generálnej synody, ktorá sa prvýkrát začala v októbri 2021. Osobné stretnutia boli kvôli pandémii odložené až na tento rok.

Toto bolo piate hlasovanie cirkvi o vysviacke žien od roku 2000. Ani na jednom nezískalo uznesenie potrebnú 2/3 väčšinu na zmenu cirkevného učenia (hlasovania sa uskutočnili v rokoch 2000, 2006, 2015, 2018 a teraz v roku 2023). Vo vyhlásení LCANZ sa poznamenáva, že prax vysviacky len mužov bola zahrnutá do téz dohody, ktoré predchodcovia cirkevných orgánov LCANZ prijali v roku 1966, ako súčasť svojho rozhodnutia zjednotiť sa.

11. februára bol predložený samostatný návrh, ktorý vyzýva synodu, aby preskúmala možnosť vytvorenia „jednej cirkvi s dvoma rôznymi praktikami vysviacky“. Keďže tento návrh mal skôr preskúmať možnosť ako zmeniť cirkevné učenie, vyžadoval si len jednoduchú väčšinu, ktorú dosiahol.

Výsledky tohto skúmania majú byť predložené na diskusiu na cirkevnej konferencii generálnych pastorov v roku 2024, pred ďalším zasadnutím generálnej synody.

Zdroj: International Lutheran Council
lustračné foto: https://pixabay.com