Zomrel bývalý biskup Gerhard Müller

Po dlhej chorobe, v deň svojich 95. narodenín zomrel Gerhard Müller bývalý krajinský biskup, predseda rady Konfederácie protestantských cirkví v Dolnom Sasku a biskup Spojených evanjelických cirkví v Nemecku (VELKD).

Prof. Dr. Gerhard Müller sa narodil 10. mája 1929 v Marburgu. Zomrel po dlhej chorobe v deň svojich 95 narodení v Erlangene.

Müller bol od roku 1982 až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1994 regionálnym biskupom Evanjelickej luteránskej cirkvi v Braunschweigu. V rokoch 1982 až 1986 pôsobil ako predseda rady Konfederácie protestantských cirkví v Dolnom Sasku a v rokoch 1990 až 1994 predsedal organizácii Spojených evanjelických cirkví Nemecka (VELKD).

„Trúchlime nad stratou človeka, ktorý brilantne pochopil, ako spojiť vedenie cirkvi a vedeckú angažovanosť,… V biskupskej aj historicko-teologickej práci si vyslúžil veľa zásluh a sympatií. Na jeho prirodzené, skromné ​​a priateľské vystupovanie, s akým sa dokázal vyjsť v ústrety aj v názorových rozdieloch, sa nikdy nezabudne. povedal popredný duchovný VELKD, regionálny biskup Ralf Meister

Jeho predpoveď z roku 1983, že počet členov veľkých kresťanských cirkví sa do 50 rokov zníži na polovicu, bola priam prorocká. Ešte pred pár rokmi sa Müller zúčastňoval spoločenských a cirkevných debát, kde prezentoval svoj konzervatívny názor.

V roku 2008 bol jedným z prednášateľov na teologickej konferencii ECAV na Slovensku, ktorá sa konala v Tatranskej Lomnici. Müller bol okrem iného editorom súborného diela Andreasa Osiandera, franského reformátora, a Teologickej encyklopédie, ktorá je považovaná za najkomplexnejší teologický lexikón v nemecky hovoriacom svete. Škótska univerzita v St. Andrews mu už v roku 1980 udelila čestný doktorát.

Predtým, ako krajinská synoda v Braunschweigu zvolila Müllera za krajského biskupa, pôsobil 15 rokov ako profesor historickej teológie na Univerzite Friedricha-Alexandra v Erlangen-Norimbergu. Štúdium protestantskej teológie absolvoval v Marburgu, Göttingene a Tübingene. Počas pôsobenia ako krajský biskup sa stal čestným profesorom na univerzite v Göttingene. Okrem svojich povinností vo vedení cirkvi sa Müller venoval aj niekoľkým dobrovoľníckym úlohám. V rokoch 1975 až 1983 bol prezidentom Lutherovej spoločnosti, tiež predsedom Združenia Martin-Luther-Bund, členom Historickej komisie nemeckého národného výboru Svetovej luteránskej federácie, Historickej komisie pre Hesensko a Akadémie vied a literatúry Mainz.

Zdroj: velkd.de
Foto: velkd.de