Možno aj vás, tak ako mňa, fascinuje ten detský svet, ktorý si žijú naše deti. V priebehu dňa dokážu prejsť niekoľkými povolaniami, preniesť sa desiatkami rokov – o miestach ani nehovoriac. Odskočiť si v detskom svete do Prahy, Ameriky alebo na Mesiac nie je žiaden problém. Tento svet často nazývame bezstarostným, ale to by sme ich veľmi urazili, veď sa musia postarať o všetky svoje bábikové deti i o to, ako sa z toho mesiaca vrátia späť, aby ešte stihli nakúpiť. Uraziť ich môžete aj tým, keď im vstúpite do hry a spochybníte ich svet – že vaša dcéra nie je mama piatich detí alebo syn pilot vesmírnej lode. Na druhej strane, dokážu veľmi rýchlo a so všetkými konzekvenciami tento svet opustiť, aby sa pritúlili k svojej mamičke či otcovi ako ich najmilší drobec.
Tento prechod ma neraz uchvacuje viac ako samotný detský svet. V zlomku sekundy dokážu vystúpiť z rozprávkového sveta do tohto skutočného. V tom sú deti geniálne. My dospelí to akosi nedokážeme. Často žijeme vo vybájenom svete a ešte častejšie vybájenej cirkvi a tento iluzórny svet nechceme nijako opustiť, napriek akejkoľvek priamej konfrontácii s reálnym svetom. Čo by sme povedali nášmu dieťaťu, ak by po hre na doktora prišlo k nám a začalo nám rezať nohu, veď v detskom svete bolo najlepším lekárom? Niektorí by sme mu dohovárali, niektorí by zvýšili hlas a našli by sa aj takí, ktorým by vystrelila ruka k zauchu, aby sa dieťa spamätalo a vrátilo do reality. Čo s tými, ktorí si vysnívali, že v cirkvi môžu byť len dobrí a spravodliví a nič zlé by sa v nej nedialo? Čo s tými, ktorí prenášajú svoj sen do reality, a tak vo vlkovi vidia dobrého pastiera, v chronickom klamárovi pravdovravcu, v ziskuchtivých najlepších šafárov?
Ak by som sa mojej dcére v bežnej činnosti prihovoril ako jej rozprávkovej postave, napríklad pri večeri by som sa jej opýtal, či ošetrila všetkých pacientov, minimálne by mi poklopala po čele, aby som sa spamätal. Nemali by sme sa spamätať a vidieť reálny svet a najmä cirkev? Aby nám naše deti nemuseli klopkať po čele, či sme normálni?

Ľubomír Turčan

ilustračné foto: pixabay.com