Sčítacia komisia pozostávajúca z členov dištriktuálneho presbyterstva zasadala 20. júna na Biskupskom úrade ZD vo Zvolene. Členom sčítacej komisie bol aj samotný kandidát Ján Jančo, ktorý si narátal 759 hlasov. Hoci to má už nateraz spočítané a vo funkcii dištriktuálneho biskupa ZD nebude, rátať si vlastné hlasy je bizarné. V čase, keď skôr nemysliteľné sa v tunajšej ECAV stáva normou, bývalý senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu (DNS) Ján Jančo dokázal opäť upozorniť na seba, a zapôsobiť ako úkaz z iného sveta.
Do funkcie biskupa Západného dištriktu ECAV na Slovensku bol zvolený Ján Hroboň, farár v cirkevnom zbore Bratislava Dúbravka. Milan Krivda na začiatku rokovania uviedol, že výpisy z volebných zápisníc doručili všetky cirkevné zbory v dištrikte. Na ich základe sčítacia komisia skonštatovala, že z celkového počtu 9011 vydaných volebných lístkov získal kandidát Ján Bunčák 1051 hlasov, Ján Čermák 369 hlasov, Ján Hroboň 4540 hlasov, Ján Jančo 759 hlasov a Michal Zajden 2187 hlasov. Počet hlasov pre Jána Hroboňa tak dosiahol nadpolovičnú väčšinu (50,38 %), čo postačuje na zvolenie za biskupa Západného dištriktu. V súčasnosti ešte plynie apelačná doba, pokiaľ voľby nebudú napadnuté, nový biskup ZD sa ujme funkcie 26. septembra.
V piatok 13. júla má zasadať generálne presbyterstvo, ktoré má sčítať hlasy aj do vedenia generálneho predsedníctva ECAV na Slovensku. Bizarné je, že hlasy by si mal rovnako počítať aj kandidát na generálneho biskupa Ivan Eľko, ktorého leitmotívom seniorskej činnosti v DNS bolo jeho nezvládnuté vedenie a množstvo káuz. Počítať vlastné hlasy by si mal aj jediný kandidát na generálneho dozorcu Ján Brozman, ktorý vylúčil na kandidačnej porade svojho súpera docenta Imricha Lukáča, súčasného generálneho dozorcu.
Kým pri voľbe do vlády SR by si vlastné hlasy nedovolil počítať ani Róbert Fico, v ECAV je to možné. Láska k cirkvi a k moci môže pre oboch členov sčítacej komisie byť rovnako významná, jeden cit tu nestojí nad druhým, pretože obe sú nakoniec len potvrdením zjavnej pravdy – pokiaľ má svet Ivana Eľka a Jána Brozmana nejakú hierarchiu, sú na jej vrchole práve oni.
Redakcia volbyecav.sk
Autor píše tendečne, zaujato a znevažujúco. To si asi nevšimol? Jednak znevažujúco kritizuje voleného kandidáta, ktorého odporučila kandidačná porada a jednak znevažujúci pripisuje voleným kandidátom úmysly, ktoré nemajú, ktoré vyplývajú z nedostatkov nášho zákonodarstva, ktoré má medzery. Ak sú Elko a Brozman členmi genb. presbyterstva a toto presbyterstvo má sčítavať hlasy na zasadnutí 13. júla potom majú problém: ak by sa nezúčastnili zasadnutia, mohlo by im to byť vyčítané, ak sa zúčastnia, už im to autor vyčíta – hoci ešte ani nevie, ako to vlastne bude.
Takéto písanie je konšpiračné a nevnáša do situácie v cirkvi pokoj, ale naopak, zasieva pochybnosti, podozrenia a zmätky. Auztor by si to mal uvedomiť a neškodiť našej cirkvi takýmto písaním. Jozef Grexa
V parlamentných voľbách si tiež hlasy rátajú zástupcovia strán, ktoré kandidujú. Sám Fico si, samozrejme, hlasy neráta, lebo to nie je v ľudských možnostiach a aj sčítacia komisia robí len sumár už zrátaných hlasov. Tiež si myslím, že kandidáti by pri tom sumarizovaní nemuseli byť, dôležité však je, že tam nebudú len kandidáti. Ján Brozman nijakého kandidáta nevylúčil a myslím, že sa proti nijakému ani len nevyjadroval. Ide o mylnú informáciu. Čo sa tíka podpísania textu, je veľmi zvláštne,keďže nie je sprístupnená žiadna tiráž. Text je fakticky anonymný.
Ak je to pravda čo píše tento článok tak má ozaj pravdu že je to fraška ale i nebezpečenstvo pre zbory a farárov ktorí nevolili Eľka a Brozmana. Ak vyhrajú spočítajú to z titulu svojej funkcie všetkým čo ich nevolili. Tým pádom sú takíto farári v nebezpečí a zbory ukrátené lebo vieme že sú to veľmi pomstychtiví ľudia. Prečo zas ECAV musí byť na hanbu vo svojej tuposti?
Iba malá poznámka: V SR sa vláda nevoli, ale menuje ju prezident. A za to, že volebná komisia je zložená z členov distrikualneho presbyterstva nemôže kandidát, ale volebné zákony ECAV.