Máme za sebou ďalšiu synodu a bohužiaľ znovu takú, na ktorú nemôžeme zabudnúť v tom negatívnom slova zmysle. Jeden z mnohých výrokov pána Eľka…

…pandemická situácia bola ako stvorená na vytváranie dalších línií nášho rozdelenia. Napríklad nedvojzmyselne sa žiaľ nedalo rozumiet‘ ponuke Asloz na online vysielanie duchovných programov z Asloz a pre sympatizantov Asloz v „pandémii“, pretože aj celému evanjelickému prostrediu mimo Asloz sa dá rozumiet ako zasiahnutému pandémiou. Sterilne čisté luteránske vysielanie má iba Asloz…

Pán Eľko to nazval správne. Nazval to „sterilne čisté luteránske prostredie v Asloz.“ Čím vlastne priznal, že ECAV je pošpinená a to za JEHO pôsobenia. Nehovoriac o tom, že stále toleruje anarchiu v podobe laxného postoja evanjelických duchovných k bohoslužobnému odevu a ostatným našim luteránskym zvyklostiam, dopúšťa cirkus v priamom prenose. A za to je v prvom rade zodpovedný on, ako biskup.

Vedomé klamstvo a zavádzanie vychádza z jeho úst. Ako prišiel na to, že vysielanie je len pre Asloz a jej sympatizantov? To je absurdné! Asociácia nikdy nerobila natáčanie video-kázníí len pre tých, ktorí sú sympatizanti a členovia Asloz, ale pre všetkých, ktorí zavítajú na jej stránku. Pán Eľko si asi neuvedomuje, že tu nejde o politiku, ale o zvestovanie Slova Božieho a  to je pre všetkých.

Neviem o tom, že by Asloz niekedy rozdeľovala veriacich. To ste začali robiť vy pán Eľko, so svojimi kumpánmi. Asloz oslovila farárov, ktorých ste pán Eľko začali dehonestovať a prenasledovať, pretože majú iný názor ako vy. Že by ste všetkým, bez rozdielu názoru poďakovali za prácu na vinici Pánovej v dobe tak ťažkej, keď denne zomierali desiatky ľudí?! Ale kdeže! Vôbec si nevážite tých farárov a farárky, ktorí svoje poslanie vykonávali a vykonávajú s plným nasadením, zápalom, ktorí skutočne v tých cirkevných zboroch slúžili a slúžia.

Vyzdvihujete tých, ktorí klamú, podvádzajú a tlieskajú vám a vašim nezmyslom. Rozdeľujete, vysmievate sa, netolerujete iné zmýšľanie. Zrak vám zastiera nenávisť a jed, keď musíte znášať to, že vám niekto povie pravdu do očí…. síra sa valí z vašich úst na všetkých neposlušných. V minulosti ste ostro kritizovali Klátika, Lukáča, Krivdu…. a dnes, keď ste svojou nekompetentnosťou a neschopnosťou nič nevytvorili, tak zasa chcete vinu zviesť na niekoho iného? Vždy je za to, čo sa v cirkvi deje, zodpovedný niekto iný?

V televíznej reportáži ste hľadali odpoveď na otázku: „čo by na to povedal Dr. Martin Luther? Alebo Ján Kalvín? Matka Tereza? Albert Schweitzer? Alebo Ján Tiso?!?! Alebo prečo si to má všetko odniesť Eľko?“ Pretože zakrýva a podporuje zlo, ktoré v našej cirkvi prekvitá!

Vážený pán Eľko, Asociácia slobodných zborov ECAV nie je opozícia zo strany bývalého vedenia, ako neustále prezentujete, ale to je odpoveď nás, neordinovaných, nakoľko už máme dosť toho, že sa práve vy, farári staráte do vecí, ktoré v prvom rade patria do kompetencie zborom, presbyterom, jednoducho neordinovaným. Vy máte kázať Slovo Božie a nie sa starať o platy a naše majetky. Dokážte nám, že vám v prvom rade ide o nás, cirkevníkov a my sa o vás postaráme. Ale vaša služba je úplne niekde inde.

Ani veľakrát neviete, čo sa v zbore robí, aké máme my, obyčajní cirkevníci starosti, radosti, ako žijeme. My si vás volíme, aby ste nám duchovne slúžili a nie rozkazovali čo treba na fare urobiť. My si vás volíme, aby ste urovnávali prípadné spory aj vo vyšších COJ a nie aby ste ešte sami podporovali rozkrádanie nášho majetku. Namiesto toho urobíte komplot na nás a zaregistrujete si vyhlášku o povinnom platení do fondu na vašu podporu? To, čo v poslednom čase robíte, kam vediete našu cirkev, to je cesta do pekla. Lebo ak sa viera stavia na financiách, takáto misia nikdy nebola a ani nebude požehnaná. „Lebo koreňom zla je milovanie peňazí…“ (1 Tim 6,10)

V našej ECAV aj v minulosti bola finančná otázka založená na dobrovoľnosti a bol dostatok finančných prostriedkov v cirkevných zboroch aj v cirkvi. Systém, aký ste začali raziť v našej ECAV  nie je v súlade s jej učením ani princípmi. Týmto vraciate evanjelickú cirkev o 500 rokov dozadu!

Vaše vyjadrenia a konanie v prvom rade prispieva k tomu, že odpadávajú ovečky z košiara ECAV. Všetci čakáme na čísla, ktoré budú aj pre vás, pán Eľko rozhodujúce. Pretože sčítanie je ukončené. Zbierajú sa Vám body pán Eľko. To všetko, čo hovoríte, píšete a nie je toho málo, bude hodnotené nie pastiersky, ale diskriminačne, polarizujúco, odmietavo.

Pred dvomi rokmi ste boli uvedený do úradu generálneho biskupa ECAV. Asi ste tomu zo začiatku neverili, keď ste sa mnohých museli pýtať: „som ja tvoj biskup?“ Cez to všetko, mali ste byť biskupom všetkým, či tým, ktorí s Vami súhlasia, alebo nie. Čo ste začali robiť? Odsudzovať tých, ktorí majú iný názor! Demokracia v cirkvi prestala vašim zvolením a zvolením vašich kumpánov.

Dnes, keby sa ma niekto spýtal: „Je Eľko tvoj biskup?“ Odpoviem: „Nie.“ Pretože sa ako biskup nechováte. Pretože si ako biskup neplníte svoju úlohu. Príde čas, kedy budete za svoje činy hodnotený. Je otázka, keď nastúpi po vás ďalšia generácia biskupa, zoberú vám kríž? Alebo vás za vaše konanie rovno vylúčia z cirkvi?

A na záver… paradox… alebo náhoda?
Pán Eľko, viete, ako sa hovorí pri hodnotení prezidentov o jednom z nich? Čierna ovca našich dejín. Nedemokratické konanie, podporovanie a požehnávanie zla a režimu plného násilia a represii, tomu sa inak ani nepovie ako Tiso. Štyri písmená…

Miloslav Kamenický

foto: oficiálna facebooková stránka ECAV na Slovensku  – ECAV s vami