Prvé služby Božie vedené umelou inteligenciou

V Nemecku boli počas Evanjelických cirkevných dní 2023 testované prvé bohoslužby vedené umelou inteligenciou.

Posledné dni minulého týždňa, od 7. júna do 11. júna 2023 boli spojené s najväčším evanjelickým festivalom v Nemecku – Evanjelickými cirkevnými dňami 2023. Počas neho sa uskutočnila prvé služby Božie vedené len umelou inteligenciou.

Do experimentu sa zapojilo približne 300 ľudí. Bohoslužby trvali 45 minút a jej obsah bol na 98% vytvorený umelou inteligenciou. Rovnako aj vedenie ich podliehalo novej technológií.

Služby Božie boli v preplnenom Evanjelickom Luteránskom kostole svätého Pavla (Evanjelická cirkev v Nemecku, EKD). Počas nich umelo generovaní avatari v ľudskej podobe premietaní na plátno viedli bohoslužbu prostredníctvom príhovorov, žalmových modlitieb, vyznania viery, kázne a záverečného požehnania. Dokonca aj hudbu medzi jednotlivými prvkami zložila AI.

Verejnosť sledovala celý digitálny program, hoci v niektorých momentoch bolo počuť šepot a nejaký smiech. „Čakal by som, že avatar počas požehnania aspoň zdvihne ruky,“ povedal jeden veriaci.

Experimentálna bohoslužba bola súčasťou Evanjelických cirkevných dní, veľkého 4-dňového podujatia organizovaného každé dva roky.

Mesto Norimberg hostilo podujatie, ktoré prilákalo celkovo 100 000 návštevníkov. Súčasťou boli diskusné fóra o aktuálnych problémoch, workshopy, hudobné koncerty a sprievodné podujatia. Podujatie sa skončilo 11. júna verejnou bohoslužbou, na ktorej sa zúčastnilo 18 000 ľudí.

Foto: Kirchentag.de
Zdroj: Evangelical Focus, Kirchentag.de