V Asociácii slobodných zborov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania pozorne vnímame situáciu v súvislosti s pandémiou Covid19 a snažíme sa pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Jedným z kľúčových parametrov, o ktorom každodenne počúvame je nepochybne situácia v nemocniciach, daná počtom pacientov vo vážnom stave, ktorí už potrebujú hospitalizáciu a nepretržitú odbornú starostlivosť. O tom, že stav v nemocniciach je naozaj vážny sa môžeme dozvedieť nielen z médií, ale aj od ľudí, ktorým sa tejto starostlivosti dostalo, a ktorí si to veľmi vážia.

Aj preto sme sa tentokrát rozhodli pomôcť tým, ktorí ani v týchto náročných podmienkach nezaváhali, a ostali Hippokratovej prísahe a svojmu poslaniu verní. Už začiatkom jesene nás potešila správa od riaditeľa nemocnice, že sa pracuje na modernizácii Covid oddelenia, ale čo je ešte dôležitejšie, že nechýba ani ochotný a odborne zdatný tím lekárov a sestričiek, ktorí aj v týchto náročných podmienkach sú ochotní sa k službe na tomto oddelení vrátiť.

Tento čas v súvislosti s treťou vlnou pandémie znova prišiel, a aj preto, v snahe odhodlaný personál nemocnice podporiť, sme prvého decembra 2021 za správnu radu Asociácie slobodných zborov generálnemu riaditeľovi Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Jozefovi Poráčovi a medicínskej riaditeľke Alene Gallovej odovzdali plnoautomatický kávovar Nivona, tri nerezové varné konvice a niekoľko kilogramov výberovej kávy a čajov z Baliarní obchodu Poprad. Veríme, že aj tento malý dar týmto pracovníkom, ktorí často pracujú na vypätí svojích síl pomôže. A že im bude nielen tou fyzickou podporou, ale aj morálnou. Pretože si ich prácu vážime, a sme im za ňu vďační!

Jaroslav Mervart
Miroslav Klima