Od pondelka 16. august začína platiť nový COVID automat – nové pravidlá pre kostoly, fitnescentrá, wellness, svadby, ale aj kary a ostatné prevádzky.

Vláda nový automat schválila jednohlasne. Budeme mať po novom päť farieb a zohľadní mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne.

Od pondelka je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.

V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.

V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitnescentrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor.

Nový covid automat, ktorý začal platiť od pondelka 16. augusta, dáva kostolom na výber, podľa akého protokolu sa budú riadiť.

Covid Automat

Covid Automat

 

Prvou možnosťou je vstup iba plne zaočkovaným, čo so sebou prináša aj najmenej prísne opatrenia. Druhou možnosťou je otvoriť brány pre ľudí, ktorí sú zaočkovaní, prekonali covid alebo majú negatívny test. Poslednou možnosťou je fungovať tak ako doteraz, čo však so sebou prináša aj najprísnejšie opatrenia. Napríklad už v oranžovej fáze by mohlo v kostole sedieť len 25 percent kapacity, respektíve maximálne do sto ľudí v interiéri.

Pre kostoly teda existuje aj možnosť, že jedna bohoslužba sa bude riadiť podľa jedného protokolu a druhá zasa podľa iného.

Viac sa dočítate:
https://www.postoj.sk/85873/oddnes-je-oranzovych-je-devaet-okresov-a-plati-novy-covid-automat
https://svetkrestanstva.postoj.sk/85782/omse-zostanu-aj-pre-nezaockovanych-slubuje-cirkev
https://www.postoj.sk/85528/pridu-velke-zmeny-prevadzky-sa-rozhodnu-koho-pustia-dnu
https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/

Zdroj:
postoj.sk, TASR, korona.gov.sk, www.health.gov.sk