Je to už vyše 30 rokov, keď sme ako ôsmaci na školskom výlete v Slovenskom raji sledovali cez rádio finále ME 1988. Fenomenálne Holandsko hralo so Sovietskym zväzom. Nebolo snáď nikoho, kto by pri futbalových hrách na školskom ihrisku nechcel byť van Basten, Rijkaart alebo van Gullit… Naopak, mená sovietskych futbalových hrdinov si nik nepamätal a ich fádny výraz k tomu nedával žiadny dôvod. (Oproti exotickému van Gullitovi s dlhými afro vrkôčikmi nemali Sovieti s vojenským zostrihom šancu.)
O to viac ma prekvapilo, keď agilná súdružka učiteľka položila všetkým na triednickej hodine otázku, komu držíme vo finálovom dueli palce. Prekvapilo ma, že 14-roční chalani jeden po druhom zapierajú svoje holandské idoly, podľa ktorých si dávali futbalové prezývky. I keď bolo v podstate jasné, že titul si zaslúžia „oranjes“, všetci tvrdili, že fandia „zbornej“. Áno, bol som jediný, kto priznal farbu a verejne sa prihlásil k oranžovým holandským farbám. O dôsledkoch hovoriť nechcem, skôr chcem vypichnúť, že ten kyslý pocit z pokrútených chrbtíc sa mi vypálil hlboko do mozgu a odvtedy som naň vyložene alergický. A zacítil som jeho ostrý puch nedávno znova, keď som sa dozvedel o „deklarácii študentov EBF“ kde sa všetci manifestačne podpisujú, že kritizovať súčasné vedenie je neprípustné a že teologičky (je ich už v zozname skoro 50 %) ostro o. i. odmietajú snahy o zverejnenie výsledkov vyšetrovania v Reformate a podobne… Ako absolvent EBF z deväťdesiatych rokov, keď nás bolo na fakulte niekoľkonásobne viac, si neviem ani predstaviť, že by všetci mali rovnaký názor (nehovoriac o tom, že všetci 100 % manifestujúci proti bývalému vedeniu absolvovali úspešne skúšky zo systematiky u brata biskupa Klátika…) Manifestačná jednota na ZŠ v dobe totality je pochopiteľná, ale stopercentný názor na akademickej pôde v čase slobody?
Teológovia nám ukázali, že manifestačná jednota nie je iba totalitnou minulosťou fašistického a komunistického režimu. Dnes sa popri Severnej Kórei a Islamskom štáte manifestačne deklaruje 100 % názor aj na EBF UK.
Aj tie najvzácnejšie perzské koberce majú vo svojich ornamentoch jednu chybu, ktorú votkali schválne tkáči, aby sa nerúhali Allahovi, ktorý jediný môže stvoriť dokonalú 100 % krásu bez chybičky… Aj dnešný generálny biskup v našom bratstve deklaroval sympatický názor, že dokonalé bohoslužby bez jediného breptu či falošného tónu mu nie sú sympatické, lebo keď je všetko na 100 %, necítiť v tom ľudský rozmer. Stopercentné názory vždy deklarujú vnútornú chybu a krehkosť – presvedčili sa o tom všetky totalitné režimy v ostrom kontraste s demokraciou, ktorá ich prežila nie kvôli dokonalej jednote, ale vďaka dialógu viacerých názorov… Dokonalá jednota totiž nesvedčí o tom, že komunita žije, ale o ukrytom strachu, ktorý ju oslabuje…
V roku ´88 sa to skončilo tak, že Dávid porazil Goliáša a Holanďania sa zaslúžene stali majstri Európy aj napriek 99 % názoru mojich spolužiakov… Dopadne tak i naše vedenie?

Ján Ľachký

ilustračné foto: unsplash.com